Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem

Jak zostać programistą NativeScript? - 7 pytań do programisty

Jak zostać programistą NativeScript? - 7 pytań do programisty

NativeScript to dynamicznie rozwijające się narzędzie do tworzenia aplikacji mobilnych. Umożliwiając jednoczesne pisanie kodu na platformy iOS i Android, w różnych językach programowania (JavaScript, TypeScript) oraz współpracę z innymi frameworkami (Vue.js, Angular), daje wiele korzyści i możliwości w codziennej pracy.

Dziś swoimi doświadczeniami oraz wskazówkami dotyczącymi nauki i pracy z NativeScript podzieli się nasz programista, Olek. Na co dzień Full-stack Developer w JCD, odpowiedzialny za zaprojektowanie wielu aplikacji mobilnych i webowych. Zobaczcie, co ciekawego ma do powiedzenia po dwóch latach pracy w NativeScript.

 

1. Jak wyglądały Twoje początki pracy z NativeScriptem? Dlaczego zdecydowałeś się na naukę właśnie tego frameworka?

Najpierw zaczynałem pracę jako Back-end Developer, z czasem zdecydowałem się też na naukę Front-endu, aby zostać Full-stack Developerem, a oprócz tego zająłem się również grafiką. Jednak od zawsze moim marzeniem było tworzenie aplikacji mobilnych. Sporo czytałem na temat możliwych technologii - i ostateczny wybór padł właśnie na NativeScript. - Dlaczego? - Ponieważ NativeScript umożliwia pracę w różnych językach programowania oraz w różnych frameworkach. Sam zresztą wcześniej próbowałem pisać w Javie i Swiftcie projektując aplikacje mobilne, co w efekcie znacznie ułatwiło mi naukę i dalsze wdrażanie się w NativeScript.

 

2. Jak z perspektywy czasu zmieniło się Twoje podejście do pracy z NativeScriptem?

Tworząc aplikacje mobilne w NativeScript poszerzyłem swoją wiedzę i umiejętności w programowaniu i teraz z łatwością mogę to wykorzystywać w innych obszarach programowania.

 

3. Jakie są największe wyzwania związane z pracą w NativeScript?

Największym wyzwaniem na samym początku mojej pracy był fakt, że NativeScript był wtedy względnie nową technologią, we wczesnej fazie rozwoju - w związku z czym trudno było zdobyć szczegółową dokumentację i materiały potrzebne do nauki. Z drugiej strony, społeczność związana z NativeScriptem - mimo że zdecydowanie mniejsza w porównaniu chociażby do społeczności React Native - była zawsze pomocna i chętna do dzielenia się własnym doświadczeniem. Dziś jednak kursy szkoleniowe, czy tutoriale poświęcone NativeScript są powszechne i ogólnodostępne, dzięki czemu łatwiej jest zdobyć teoretyczną wiedzę, jak i praktyczne umiejętności w pracy z tym narzędziem.

 

4. Najciekawszy projekt zrealizowany w NativeScript? 

Zdecydowanie jest to aplikacja mobilna umożliwiająca sterowanie biurkiem poprzez regulację wysokości blatu - a to dlatego, że lubię projekty, których realne, rzeczywiste działanie możemy obserwować i wykorzystywać w życiu codziennym.
 

5. Zalety programowania w NativeScript - zarówno z perspektywy programisty, jak i klienta?

Główną zaletą NativeScripta jest możliwość jednoczesnego tworzenia aplikacji mobilnych na dwie platformy: iOS i Android. Sporym ułatwieniem jest także współpraca NativeScripta z Angularem, która poprzez tzw. code sharing pozwala na wykorzystanie kodu zarówno w aplikacji webowej, jak i jej wersji mobilnej - zmniejszając tym samym nakład pracy, koszt i czas pisania aplikacji. A oprócz tego warto dodać, że decydując się na NativeScript mamy możliwość wyboru spośród różnych dostępnych frameworków i języków programowania, o których wspominałem już wcześniej.

 

6. Co poradziłbyś osobom, które chcą rozpocząć swoją przygodę z NativeScriptem? Od czego mogą zacząć? Jakie umiejętności mogą być w tym pomocne?

Jak już wcześniej wspomniałem, obecnie dostępnych jest wiele wartościowych materiałów szkoleniowych dotyczących NativeScripta - a do tego wystarczy tylko chęć do samodzielnego zdobywania wiedzy. Poza tym, pomocne we wdrożeniu się w NativeScript i w tworzenie aplikacji mobilnych będzie z całą pewnością doświadczenie w technologiach Front-endowych.

 

7. Jak Twoim zdaniem NativeScript rozwinie się w przyszłości? Czy warto programować w NativeScript?

Technologie takie jak NativeScript, React Native, czy Flutter bez wątpienia będą konsekwentnie wzmacniały swoją pozycję na rynku. Oferują one rozwiązania atrakcyjne dla klientów, pozwalając na zaoszczędzenie czasu i kosztów aplikacji (tworząc jednocześnie pełnowartościowy produkt na dwie platformy, iOS i Android).

 

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z NativeScriptem, sprawdź nasze tutoriale poświęcone tworzeniu aplikacji mobilnej przy użyciu NativeScripta tutaj: część 1 i część 2, a także przeczytaj nasz artykuł poświęcony optymalizacji widoków w NativeScript z Angularem

Masz więcej pytań dotyczących pracy z NativeScriptem? Jesteś zainteresowany dalszym rozwojem? A może masz już doświadczenie i chcesz dołączyć do naszego zespołu? Sprawdź aktualne oferty rekrutacyjne na naszej stronie i wypełnij formularz aplikacyjny.


 

Autor: JCD

Od przeszło dekady konsekwentnie przekształcamy zaawansowane idee w funkcjonalne aplikacje oraz internetowe platformy usługowe. Nasza działalność koncentruje się na głębokim zrozumieniu natury przedsiębiorstwa oraz kluczowych wymagań, które są fundamentem dla każdego przedsięwzięcia.

Stale łączymy metody kreatywne z systematycznym, badawczym podejściem, przekonani, że jedynie przez dogłębną analizę i zrozumienie specyfiki wyzwań, jesteśmy w stanie w pełni współpracować z naszymi klientami w celu kreowania innowacyjnych rozwiązań. Te rozwiązania nie tylko ulepszają doświadczenie użytkowników, ale również zapewniają naszym klientom strategiczną przewagę na rynku. Nasze procesy projektowe są zatem oparte na aktywnym słuchaniu, szczegółowej analizie i ciągłym dialogu z klientami. W ten sposób nieustannie pracujemy na rzecz tworzenia nie tylko technologii, ale także wartości, które wyznaczają nowe standardy w cyfrowym krajobrazie biznesu.

Newsletter

Zero spamu - tylko wartościowe treści!:

.
Udostępnij: