Jak zostać programistą NativeScript? - 7 pytań do programisty

NativeScript to dynamicznie rozwijające się narzędzie do tworzenia aplikacji mobilnych. Umożliwiając jednoczesne pisanie kodu na platformy iOS i Android, w różnych językach programowania (JavaScript, TypeScript) oraz współpracę z innymi frameworkami (Vue.js, Angular), daje wiele korzyści i możliwości w codziennej pracy.

Dziś swoimi doświadczeniami oraz wskazówkami dotyczącymi nauki i pracy z NativeScript podzieli się nasz programista, Olek. Na co dzień Full-stack Developer w JCD, odpowiedzialny za zaprojektowanie wielu aplikacji mobilnych i webowych. Zobaczcie, co ciekawego ma do powiedzenia po dwóch latach pracy w NativeScript.

 

1. Jak wyglądały Twoje początki pracy z NativeScriptem? Dlaczego zdecydowałeś się na naukę właśnie tego frameworka?

Najpierw zaczynałem pracę jako Back-end Developer, z czasem zdecydowałem się też na naukę Front-endu, aby zostać Full-stack Developerem, a oprócz tego zająłem się również grafiką. Jednak od zawsze moim marzeniem było tworzenie aplikacji mobilnych. Sporo czytałem na temat możliwych technologii - i ostateczny wybór padł właśnie na NativeScript. - Dlaczego? - Ponieważ NativeScript umożliwia pracę w różnych językach programowania oraz w różnych frameworkach. Sam zresztą wcześniej próbowałem pisać w Javie i Swiftcie projektując aplikacje mobilne, co w efekcie znacznie ułatwiło mi naukę i dalsze wdrażanie się w NativeScript.

 

2. Jak z perspektywy czasu zmieniło się Twoje podejście do pracy z NativeScriptem?

Tworząc aplikacje mobilne w NativeScript poszerzyłem swoją wiedzę i umiejętności w programowaniu i teraz z łatwością mogę to wykorzystywać w innych obszarach programowania.

 

3. Jakie są największe wyzwania związane z pracą w NativeScript?

Największym wyzwaniem na samym początku mojej pracy był fakt, że NativeScript był wtedy względnie nową technologią, we wczesnej fazie rozwoju - w związku z czym trudno było zdobyć szczegółową dokumentację i materiały potrzebne do nauki. Z drugiej strony, społeczność związana z NativeScriptem - mimo że zdecydowanie mniejsza w porównaniu chociażby do społeczności React Native - była zawsze pomocna i chętna do dzielenia się własnym doświadczeniem. Dziś jednak kursy szkoleniowe, czy tutoriale poświęcone NativeScript są powszechne i ogólnodostępne, dzięki czemu łatwiej jest zdobyć teoretyczną wiedzę, jak i praktyczne umiejętności w pracy z tym narzędziem.

 

4. Najciekawszy projekt zrealizowany w NativeScript? 

Zdecydowanie jest to aplikacja mobilna umożliwiająca sterowanie biurkiem poprzez regulację wysokości blatu - a to dlatego, że lubię projekty, których realne, rzeczywiste działanie możemy obserwować i wykorzystywać w życiu codziennym.
 

5. Zalety programowania w NativeScript - zarówno z perspektywy programisty, jak i klienta?

Główną zaletą NativeScripta jest możliwość jednoczesnego tworzenia aplikacji mobilnych na dwie platformy: iOS i Android. Sporym ułatwieniem jest także współpraca NativeScripta z Angularem, która poprzez tzw. code sharing pozwala na wykorzystanie kodu zarówno w aplikacji webowej, jak i jej wersji mobilnej - zmniejszając tym samym nakład pracy, koszt i czas pisania aplikacji. A oprócz tego warto dodać, że decydując się na NativeScript mamy możliwość wyboru spośród różnych dostępnych frameworków i języków programowania, o których wspominałem już wcześniej.

 

6. Co poradziłbyś osobom, które chcą rozpocząć swoją przygodę z NativeScriptem? Od czego mogą zacząć? Jakie umiejętności mogą być w tym pomocne?

Jak już wcześniej wspomniałem, obecnie dostępnych jest wiele wartościowych materiałów szkoleniowych dotyczących NativeScripta - a do tego wystarczy tylko chęć do samodzielnego zdobywania wiedzy. Poza tym, pomocne we wdrożeniu się w NativeScript i w tworzenie aplikacji mobilnych będzie z całą pewnością doświadczenie w technologiach Front-endowych.

 

7. Jak Twoim zdaniem NativeScript rozwinie się w przyszłości? Czy warto programować w NativeScript?

Technologie takie jak NativeScript, React Native, czy Flutter bez wątpienia będą konsekwentnie wzmacniały swoją pozycję na rynku. Oferują one rozwiązania atrakcyjne dla klientów, pozwalając na zaoszczędzenie czasu i kosztów aplikacji (tworząc jednocześnie pełnowartościowy produkt na dwie platformy, iOS i Android).

 

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z NativeScriptem, sprawdź nasze tutoriale poświęcone tworzeniu aplikacji mobilnej przy użyciu NativeScripta tutaj: część 1 i część 2, a także przeczytaj nasz artykuł poświęcony optymalizacji widoków w NativeScript z Angularem

Masz więcej pytań dotyczących pracy z NativeScriptem? Jesteś zainteresowany dalszym rozwojem? A może masz już doświadczenie i chcesz dołączyć do naszego zespołu? Sprawdź aktualne oferty rekrutacyjne na naszej stronie i wypełnij formularz aplikacyjny.


 

Newsletter

Zero spamu - tylko wartościowe treści!:

.
Udostępnij: