Zanim omówimy jak podejść do tego tematu, wyjaśnijmy kilka podstawowych pojęć.
Serwer lub hosting to miejsce, w którym faktycznie będą przechowywane pliki strony internetowej. Warunkiem koniecznym, aby strona była on-line, jest wykupienie dwóch usług - domeny i hostingu.
Domena to adres, pod jakim znajduje się nasza witryna. Domena wskazuje na numer IP serwera, czyli naszego hostingu. Od jakości, wydajności i stabilności hostingu zależy prędkość ładowania oraz stabilność i dostępność naszej strony internetowej.
Omówmy poszczególne rozwiązania i zastanówmy się, co jest dla nas najlepszym rozwiązaniem. Zaczniemy od najtańszych i najprostszych możliwości, przechodząc do tych droższych i bardziej profesjonalnych.
Hosting - to usługa polegająca na udostępnieniu przez firmę hostingową małej części ich serwera dedykowanego. Na tym samym serwerze może stać wiele stron innych klientów. Z jednej strony jest to bezproblemowe rozwiązanie, ponieważ cała administracja leży po stronie hostingodawcy. Z drugiej strony serwer ten nie ma gwarantowanej wydajności. Zwykle jest dość mocno ograniczony w zakresie mocy obliczeniowej czy pamięci RAM. Nie daje on możliwości dostępu do bardziej zaawansowanych funkcji oraz konfiguracji.
Jest to najlepsze wyjście dla małej witryny z niskim obciążeniem. Jeżeli na naszą stronę wchodzi maksymalnie 1000 użytkowników dziennie, a strona nie jest mocno rozbudowana, to hosting powinien być wystarczającym rozwiązaniem.
Hosting u wykonawcy strony - to często oferowana usługa, polega na tym, że to wykonawca strony zadba o jej serwer. W takiej sytuacji nie mamy kontroli nad plikami strony, jednak w przypadku jakiejkolwiek awarii czy problemów będziemy mieli wsparcie bezpośrednio u wykonawcy. Abstrahując, jest to zwykle usługa tego samego typu jak ta opisana w punkcie 1.
Serwer VPS - to wycinek całego serwera, jednak z gwarantowanymi zasobami jak dostęp do rdzenia procesora czy też pamięci RAM. Jest to rozwiązanie pośrednie pozwalające na pełną konfigurację i dostęp jak w serwerze dedykowanym, jednak z mniejszą mocą obliczeniową i zasobami. Wymaga administracji. Jest to dobre rozwiązanie dla bardziej wymagających stron internetowych.
Rozwiązania Cloud - defacto nie różnią się w praktyce od VPS, ale mają na pewno większe możliwości skalowania i wydajność - jednak co do zasady jest to to samo co VPS.
Serwery dedykowane - to dobre rozwiązanie dla najbardziej zaawansowanych serwisów o dużym obciążeniu. Serwery takie wymagają stałej obsługi, aktualizacji środowiska, własnych backupów oraz nadzoru administratora. Jest to usługa dla zaawansowanych i daje największe możliwości techniczne oraz dowolność w kształtowaniu oprogramowania serwera.
Zero spamu - tylko wartościowe treści!: