Hosting, VPS, a może serwer dedykowany? Czyli o tym, gdzie najlepiej umieścić witrynę.

Hosting, VPS, a może serwer dedykowany? Czyli o tym, gdzie najlepiej umieścić witrynę.

Hosting, VPS, a może serwer dedykowany? Czyli o tym, gdzie najlepiej umieścić witrynę.

Jeśli planujesz postawić stronę internetową, z całą pewnością prędzej, czy później staniesz przed trudną decyzją, gdzie witryna powinna się znajdować. Czy zdecydować się na hosting, a może kupić serwer - jeśli tak, to jaki? Które z rozwiązań będzie dobre dla małej strony internetowej, a które sprawdzi się do obsługi dużego sklepu online? 

Zanim omówimy jak podejść do tego tematu, wyjaśnijmy kilka podstawowych pojęć.

 

Serwer lub hosting to miejsce, w którym faktycznie będą przechowywane pliki strony internetowej. Warunkiem koniecznym, aby strona była on-line, jest wykupienie dwóch usług - domeny i hostingu. 

Domena to adres, pod jakim znajduje się nasza witryna. Domena wskazuje na numer IP serwera, czyli naszego hostingu. Od jakości, wydajności i stabilności hostingu zależy prędkość ładowania oraz stabilność i dostępność naszej strony internetowej. 

Omówmy poszczególne rozwiązania i zastanówmy się, co jest dla nas najlepszym rozwiązaniem. Zaczniemy od najtańszych i najprostszych możliwości, przechodząc do tych droższych i bardziej profesjonalnych. 

 
  1. Hosting - to usługa polegająca na udostępnieniu przez firmę hostingową małej części ich serwera dedykowanego. Na tym samym serwerze może stać wiele stron innych klientów. Z jednej strony jest to bezproblemowe rozwiązanie, ponieważ cała administracja leży po stronie hostingodawcy. Z drugiej strony serwer ten nie ma gwarantowanej wydajności. Zwykle jest dość mocno ograniczony w zakresie mocy obliczeniowej czy pamięci RAM. Nie daje on możliwości dostępu do bardziej zaawansowanych funkcji oraz konfiguracji. 
    Jest to najlepsze wyjście dla małej witryny z niskim obciążeniem. Jeżeli na naszą stronę wchodzi maksymalnie 1000 użytkowników dziennie, a strona nie jest mocno rozbudowana, to hosting powinien być wystarczającym rozwiązaniem. 

  2. Hosting u wykonawcy strony - to często oferowana usługa, polega na tym, że to wykonawca strony zadba o jej serwer. W takiej sytuacji nie mamy kontroli nad plikami strony, jednak w przypadku jakiejkolwiek awarii czy problemów będziemy mieli wsparcie bezpośrednio u wykonawcy. Abstrahując, jest to zwykle usługa tego samego typu jak ta opisana w punkcie 1. 

  3. Serwer VPS - to wycinek całego serwera, jednak z gwarantowanymi zasobami jak dostęp do rdzenia procesora czy też pamięci RAM. Jest to rozwiązanie pośrednie pozwalające na pełną konfigurację i dostęp jak w serwerze dedykowanym, jednak z mniejszą mocą obliczeniową i zasobami. Wymaga administracji. Jest to dobre rozwiązanie dla bardziej wymagających stron internetowych. 

  4. Rozwiązania Cloud - defacto nie różnią się w praktyce od VPS, ale mają na pewno większe możliwości skalowania i wydajność - jednak co do zasady jest to to samo co VPS. 

  5. Serwery dedykowane - to dobre rozwiązanie dla najbardziej zaawansowanych serwisów o dużym obciążeniu. Serwery takie wymagają stałej obsługi, aktualizacji środowiska, własnych backupów oraz nadzoru administratora. Jest to usługa dla zaawansowanych i daje największe możliwości techniczne oraz dowolność w kształtowaniu oprogramowania serwera.

Autor: Adam Czajkowski

Z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w branży IT, jest ekspertem w tworzeniu użytkowych doświadczeń (UX) oraz doświadczonym deweloperem, specjalizującym się w architekturze aplikacji dedykowanych, w tym paneli webowych. Jego kariera jest świadectwem pasji do technologii i innowacji, łącząc umiejętności techniczne z wyczuciem estetyki, by tworzyć intuicyjne i efektywne rozwiązania. Dzięki bogatemu doświadczeniu jest w stanie skutecznie przekształcać złożone potrzeby biznesowe w przejrzyste, funkcjonalne aplikacje, co czyni go ekspertem w dziedzinie technologii i projektowania użytkowego.

Newsletter

Zero spamu - tylko wartościowe treści!:

.
Udostępnij: