Na co zwrócić uwagę wybierając wykonawcę aplikacji mobilnej?

Na co zwrócić uwagę wybierając wykonawcę aplikacji mobilnej?

Na co zwrócić uwagę wybierając wykonawcę aplikacji mobilnej?

Zdajemy sobie sprawę, że wybór agencji lub software house, z którą zdecydujesz się zbudować Twoją aplikację mobilną, może być ciężkim zadaniem. Bo właśnie od jakości tej współpracy może zależeć powodzenie Twojego projektu. 
 

A wybór staje się jeszcze trudniejszy bo w branży IT działają setki - jak nie tysiące - firm oferujących swoje usługi, z których każda specjalizuje się w różnych rozwiązaniach i technologiach. Jak w takim razie znaleźć właściwego partnera biznesowego? Skąd mieć pewność, że spełni on Twoje oczekiwania i da Ci dokładnie tego, czego potrzebujesz Ty i Twój projekt? 

Ten artykuł omawia kilka kwestii, które będą dla Ciebie istotne na etapie szukania wykonawcy aplikacji mobilnej, pomogą Ci uniknąć powszechnie popełnianych błędów i w końcu - dokonać właściwego wyboru.

 

Kogo wybrać do zbudowania aplikacji?

Decyzja o tym, komu zlecić realizację projektu może być niesamowicie trudna, zwłaszcza jeśli wcześniej nie doświadczyłeś tego typu współpracy. Tym ważniejsze jest sprawdzenie umiejętności, doświadczenia, stacku technologicznego czy know-how potencjalnego wykonawcy - bo właśnie ten wybór i ta współpraca może zaważyć o przyszłym sukcesie Twojego projektu.

Komu zlecić stworzenie aplikacji? Możliwości masz właściwie kilka - począwszy od zatrudnienia freelancerów, przez współpracę z agencją czy software housem, aż po budowę własnego zespołu. To, kogo wybierzesz w dużej mierze zależy od Twojego budżetu, umiejętności, a także planów i oczekiwań wobec całego procesu tworzenia produktu. 

Jeśli chcesz przeczytać na ten temat nieco więcej, zerknij na jeden z naszych poprzednich wpisów: https://jcd.pl/od-pomyslu-do-produktu. A teraz przejdźmy do rzeczy!

 

Co należy wziąć pod uwagę wybierając wykonawcę?

Doświadczenie

Zaufanie w biznesie to podstawa, a zdecydowanie łatwiej jest zaufać firmie z udokumentowanym doświadczeniem i bogatym portfolio niż komuś, kto stawia dopiero pierwsze kroki w branży. Dlatego właśnie wiarygodne agencje i software house’y stawiają na transparentność, chętnie prezentując wykonane projekty. Niezależnie od tego, czy są przedstawione w formie klasycznego portfolio lub nieco bardziej dogłębnych case studies opisujących proces realizacji, dostarczają klientom sporo wiedzy na temat kompetencji i doświadczenia firmy w branży. 

 

Referencje

Chyba większość z nas przed zakupem produktu lub usługi szuka w internecie opinii na jej temat, prawda? Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku software house’ów. Sprawdzenie referencji od wcześniejszych klientów jest doskonałym sposobem na weryfikację dotychczasowego doświadczenia firmy. Takim miejscem, które umożliwia zapoznanie się z obiektywnymi opiniami bezpośrednio od klientów jest serwis Clutch.co - klienci samodzielnie opisują tam współprace, dzięki czemu masz dostęp do wiarygodnych referencji z pierwszej ręki.

Zobacz jak to wygląda i sprawdź nasz profil na Clutch.co: https://clutch.co/profile/jcdpl-softwaredesign 

Ale nie tylko! Bardzo zachęcamy do weryfikowania tych opinii - np. wśród znajomych z branży. Warto podpytać też byłych i obecnych klientów o efekty współpracy, a także jakość komunikacji - przed podpisaniem kontraktu, w trakcie i po zakończeniu. 

 

Komunikacja i sposób pracy

Oprócz doświadczenia i kompetencji technologicznych, niezwykle ważnym elementem współpracy jest komunikacja. I nie chodzi tutaj tylko o to, aby unikać problemów, które mogą się pojawić w trakcie pracy, ale by radzić sobie z tymi trudnościami i znajdować wspólne płaszczyzny zrozumienia. W końcu o wiele łatwiej i przyjemniej jest współpracować z ludźmi, z którymi dobrze się dogadujesz!

Dobra komunikacja jest krytycznie ważna dla efektywnego działania, wypracowywania rozwiązań i w końcu - wprowadzenia na rynek takiego produktu, który będzie zgodny z Twoimi założeniami i celami biznesowymi. 

 

Jakie jest ich zaplecze technologiczne? 

Jeśli orientujesz się w temacie technologii, być może wybrałeś już odpowiednie rozwiązanie dla swojego projektu. To będzie dobry filtr do wyszukiwania potencjalnych wykonawców, którzy działają w danej technologii. Natomiast jeśli nie jesteś w stanie określić, która z technologii będzie dla Ciebie najlepsza, powinieneś znaleźć nie tylko wykonawcę Twojego pomysłu, a firmę-partnera, który podpowie Ci jakie rozwiązanie będzie właściwe i płynnie przeprowadzi przez cały proces powstawania produktu. Zanim zdecydujesz się na współpracę z takim software housem poproś o konsultację technologiczną lub warsztaty produktowe, aby uzyskać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, zrozumieć wady i zalety poszczególnych technologii i wybrać rozwiązanie dla Twojego biznesu. charles-deluvio-Lks7vei-eAg-unsplash

Jakich błędów unikać?

Nie kieruj się lokalizacją

Zawężanie poszukiwań wykonawcy do najbliższej okolicy jest często zupełnie niepotrzebnym ograniczeniem. Mimo, że daje to możliwość prostego kontaktu i ewentualnej wizyty w biurze, to obecnie zdecydowana większość współprac przebiega sprawnie całkowicie w modelu zdalnym - zwłaszcza obecnie, w pandemicznej rzeczywistości wymuszającej komunikację online bez względu na miejsce pracy.

 

Szybko i tanio nie znaczy dobrze

Tworzenie produktów cyfrowych jest czasochłonnym i złożonym procesem, dlatego też na widok podejrzanie niskich stawek za realizację projektu powinna zapalić Ci się czerwona lampka. 

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku harmonogramu. Aplikacje mobilne nie powstają z dnia na dzień a właściwe prace deweloperskie powinna poprzedzić dogłębna analiza i zaplanowanie dalszych działań. Często, produkty tworzone w myśl zasady “szybko i tanio”, na późniejszym etapie wymagają wielu istotnych poprawek. Dlatego na wartościowe i dopracowane strony czy aplikacje warto po prostu poczekać, tak aby na koniec otrzymać w pełni funkcjonalny i poprawnie działający produkt, taki bez konieczności wprowadzania istotnych zmian czy poprawek.

 

I jeszcze jedna wskazówka na sam koniec...

...zanim zaczniesz szukać potencjalnego wykonawcy, który zrobi dla Ciebie aplikację, warto, abyś uporządkował sobie kilka kwestii. Zastanów się nad tym:

  • Jakie są Twoje cele biznesowe? 

  • Kto będzie użytkownikiem aplikacji?

  • Jaki problem ma rozwiązywać Twoja aplikacja?

  • Jaki jest zakres projektu i planowany budżet? 

Znając odpowiedzi na te pytania, zdecydowanie łatwiej będzie Ci rozmawiać z potencjalnymi wykonawcami aplikacji, przekazać im Twoje potrzeby i oczekiwania- a to najlepszy fundament udanej, skutecznej współpracy! 

 
Masz pomysł na aplikację? Napisz do nas, umów się na niezobowiązującą rozmowę. Pomożemy Ci wybrać i stworzyć skuteczne rozwiązanie, które pomoże Ci w realizacji Twoich celów biznesowych. 
 

 

 

Autor: JCD

Od przeszło dekady konsekwentnie przekształcamy zaawansowane idee w funkcjonalne aplikacje oraz internetowe platformy usługowe. Nasza działalność koncentruje się na głębokim zrozumieniu natury przedsiębiorstwa oraz kluczowych wymagań, które są fundamentem dla każdego przedsięwzięcia.

Stale łączymy metody kreatywne z systematycznym, badawczym podejściem, przekonani, że jedynie przez dogłębną analizę i zrozumienie specyfiki wyzwań, jesteśmy w stanie w pełni współpracować z naszymi klientami w celu kreowania innowacyjnych rozwiązań. Te rozwiązania nie tylko ulepszają doświadczenie użytkowników, ale również zapewniają naszym klientom strategiczną przewagę na rynku. Nasze procesy projektowe są zatem oparte na aktywnym słuchaniu, szczegółowej analizie i ciągłym dialogu z klientami. W ten sposób nieustannie pracujemy na rzecz tworzenia nie tylko technologii, ale także wartości, które wyznaczają nowe standardy w cyfrowym krajobrazie biznesu.

Newsletter

Zero spamu - tylko wartościowe treści!:

.
Udostępnij: