Flowboard to system wpisujący się w trend optymalizacji procesów i działań organizacji, umożliwiający efektywne zarządzanie procesami i automatyczne delegowanie zadań. Usprawnia codziennie wykonywane, powtarzalne czynności poprzez wybór procesów, które mają zostać zrealizowane, a następnie automatyczne przypisywanie poszczególnych zadań pracownikom na podstawie ich kompetencji i dostępności. Aplikacja dostarcza katalogi gotowych procesów składające się z kilku lub więcej zadań, umożliwia też tworzenie własnych procesów i modyfikację już istniejących - projektując procesy i zadania według własnych potrzeb.
Naszym zadaniem było zaprojektowanie i wdrożenie aplikacji mobilnej działającej na systemach operacyjnych iOS i Android, na podstawie istniejącej już aplikacji webowej. Aplikacja mobilna powstała aby umożliwić pracownikom zarządzanie procesami i zadaniami bez konieczności ciągłej pracy przy komputerze, za biurkiem. Dodatkowo wprowadziła nowe rozwiązania i funkcjonalności, takie jak załączanie komentarzy i zdjęć do poszczególnych procesów, a także wysyłanie użytkownikom powiadomień push o nowych zadaniach i komentarzach.
Tworzenie nowego projektu rozpoczęliśmy od dokładnej analizy, choć wiele założeń projektowych mogliśmy oczywiście oprzeć na istniejącej już aplikacji webowej. Postanowiliśmy jednak zacząć od dodatkowej, pogłębionej analizy - na nowo zdefiniować problemy, sformułować hipotezy i przemyśleć wszystkie założenia projektowe, aby zoptymalizować aplikację pod kątem doświadczeń użytkowników. W tym celu określiliśmy persony, czyli charakterystyki reprezentantów poszczególnych segmentów grupy docelowej, które pomogły w określeniu dla jakiego typu ludzi projektujemy: jakie są ich główne potrzeby, motywacje, problemy. Dodatkowo, analiza grupy docelowej otworzyła nam drogę do zbadania konkurencyjnych rozwiązań i znalezienia sposobów na zbudowanie przewagi rynkowej. Określenie słabych i mocnych stron działających już na rynku usług jasno wskazało, co powinno stanowić priorytet w dalszych etapach projektowania.
Ostatnie działania podjęte przed przejściem do właściwego projektowania objęły przygotowanie moodboardu, tablicy z inspiracjami stylistycznymi, oraz userflow, skondensowanej mapy ekranów i funkcji aplikacji - w oparciu o poczynione wcześniej ustalenia związane z potrzebami i preferencjami użytkowników. Kolejnym krokiem było rozrysowanie na kartce kluczowych ekranów aplikacji. Ten etap posłużył nam do zweryfikowania, czy projekt jest nadal zgodny z poprzednimi ustaleniami i analizami.
Po przeniesieniu wizji na papier zdigitalizowaliśmy ją przygotowując makiety low-fidelity. Tworzone są one w celu weryfikacji słuszności wcześniej przygotowanych na papierze koncepcji, na ekranie. W razie wątpliwości pozwalają na szybkie stworzenie prowizorycznego prototypu i wyeliminowanie nietrafionych pomysłów poprzez testy.
Część istniejącej już aplikacji webowej Flowboard została wykonana w Angularze, dlatego też aplikację mobilną postanowiliśmy oprzeć na nowoczesnej, dynamicznie rozwijającej się technologii natywnej, korzystając z frameworka NativeScript we współpracy ze wspomnianym Angularem.
“Moja firma starała się stworzyć nowy projekt mobilnego interfejsu użytkownika. Chcieliśmy również opracować aplikacje iOS i Android w NativeScript, aby utrzymać niskie koszty. Szukałem firmy specjalizującej się w języku NativeScript.” Przemysław Tomulik, Log Systems |
Jednym z największych wyzwań w przypadku tego projektu było generowanie dobrze i szybko działających formularzy dynamicznych w zależności od określonego procesu definiowanego po stronie backendu.
Dodatkowo, opracowaliśmy własną dedykowaną metodę, która pozwoliła rozwiązać zaistniały problem customowych routingów w tabach, wyprzedzając tym samym możliwości dostępne w ówczesnej wersji NativeScript.
W efekcie udało nam się wspólnie z Log System stworzyć funkcjonalną i przyjazną użytkownikowi aplikację mobilną umożliwiającą sprawne zarządzanie procesami w firmie. Powiadomienia push, zaprogramowane za pomocą Firebase, informują o akcjach w procesach i zadaniach. Co więcej, użytkownicy mogą dodawać zdjęcia i komentarze do poszczególnych zadań.
“Klientowi zależało na aplikacji dla systemu Android i IOS w NativeScript. Postawiliśmy więc sobie ambitne wyzwanie by wyprzedzić nieco możliwości aktualnie udostępniane przez framework. Graficy zaprojektowali świetny i nowoczesny design, a my budowaliśmy go niemal w tym samym czasie, w którym pojawiały się nowe wersje {N}. Tym samym byliśmy jednymi z pierwszych wykorzystujących na żywym produkcie możliwości NativeScript w coraz to nowszych wersjach. To było nie tylko ekscytujące, ale też dało nam i klientowi możliwość pracy na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami.” Olek, programista |
W ramach przeprowadzonych prac na przestrzeni kilku miesięcy naszej współpracy z Log Systems:
przeprowadziliśmy analizę badawczą UX research,
zaprojektowaliśmy nowy UI aplikacji mobilnej,
zaprogramowaliśmy aplikację na platformę iOS i Android,
wdrożyliśmy aplikację Flowboard na AppStore i Google Play.
Flowboard w wersji mobilnej rozszerza funkcjonalność i możliwości aplikacji webowej, nie tylko umożliwiając automatyzację procesów, ale również pozwalając na zdalne zgłaszanie, sprawdzanie i zarządzanie codziennymi zadaniami, niezależnie od lokalizacji użytkownika oraz bez konieczności dostępu do komputera.
“Projekt aplikacji mobilnej UI wyglądał znacznie lepiej niż w naszej starszej aplikacji webowej. Prace przebiegały zgodnie z harmonogramem i zgodnie z założonym budżetem. NativeScript zapewnił doskonałą równowagę między kosztami i funkcjonalnością, co umożliwiło nam uruchomienie aplikacji natywnych na systemy iOS i Android.” Przemysław Tomulik, Log Systems |
Masz pomysł na aplikację? Napisz do nas, umów się na niezobowiązującą rozmowę w celu wyceny Twojego projektu.
Zero spamu - tylko wartościowe treści!: