Dlaczego warto aktualizować UI/UX?

Dlaczego warto aktualizować UI/UX?

Dlaczego warto aktualizować UI/UX?

Prosty i przejrzysty interfejs, zarówno w przypadku aplikacji, jak i stron internetowych, pozwala użytkownikom na sprawne i intuicyjne korzystanie z ich funkcjonalności. Ułatwia pracę i nie wymaga od użytkowników poświęcenia długiego czasu na obsługę, bądź znalezienie wyszukiwanych przez nich informacji.


Jednak w przypadku, gdy interfejs jest nieintuicyjny, chaotyczny, nawigacja sprawia trudności, a na stronie występują błędy, bardzo możliwe, że w tej sytuacji użytkownicy po prostu zrezygnują, wyjdą z Twojej strony i już więcej nie będą chcieli na nią wrócić. 

Rozwiązaniem tego problemu może być poprawa UX (user experience), co w wolnym tłumaczeniu oznacza “doświadczenia użytkownika”, jakie odczuwa podczas interakcji np. ze stroną internetową lub aplikacją. Dobry UX dostarcza użytkownikom pozytywnych wrażeń, a także rozumie i odpowiada na ich potrzeby.

Obecnie, użytkownicy są coraz bardziej wymagający w stosunku do produktów i usług, z których korzystają. Wiele nowych stron i aplikacji jest tworzonych zgodnie z ideą UX, w taki sposób, by sprostać oczekiwaniom userów. Jednak, czy raz “zrobiony” UX wystarczy i nie będzie wymagał w przyszłości już żadnych zmian? No niekoniecznie...

 

Kiedy należy na nowo przeanalizować i zaktualizować UX?

 

Product development i zmiany techniczne


O aktualizacji projektu UI/UX pamiętaj, gdy dodajesz do strony lub aplikacji nowe funkcjonalności lub usługi. Design zdecydowanie powinien wspierać nowe funkcje i nowe możliwości, które dostarcza Twój produkt. Aby to osiągnąć, istotna jest dobra komunikacja i współpraca UX designera z product managerem - jako że obie strony pełnią ważną, choć zgoła odmienną rolę w procesie tworzenia produktu. UX designer jest odpowiedzialny za zaprojektowanie produktu spełniającego oczekiwania potencjalnego użytkownika, z kolei product manager zajmuje się strategią marketingową i stroną biznesową.

 

“It is in understanding the different job roles, their intersections, values and accountabilities that you will end up with a great product.”

Sarah Deane, 

Założycielka EffectUX, autorka 4HourUX

 

Tak samo powinieneś zareagować w przypadku, gdy któreś z funkcji stały się nieistotne, zbędne lub nieaktualne. Jednocześnie, aktualizując UX, pamiętaj, że użytkownicy naprawdę zwracają uwagę na wszelkie zmiany na stronach lub w aplikacjach, których używają. Jeśli natrafią na jakieś trudności lub momenty zawahania, mogą się po prostu poddać. Dlatego wprowadzając zmiany, zachowaj przejrzysty wygląd i zapewnij łatwą, intuicyjną obsługę.

 

Nowa grupa docelowa


Nowa grupa docelowa wymaga nowej strategii i całkiem możliwe - nowego UI/UX designu. Musisz znać swoich odbiorców - kim są, co lubią, jakie mają problemy i trudności, a jakie oczekiwania - dlatego tak ważne jest ciągłe analizowanie opinii użytkowników. Ponieważ podstawą dobrego, jakościowego designu jest zrozumienie i zaspokajanie potrzeb odbiorców, nawet w sytuacji, gdy wymaga to zaktualizowania lub zmiany projektu.

 you-x-ventures-NYMJYXfZG-g-unsplash

Optymalizacja konwersji


I wreszcie - zmieniony, usprawniony UX może prowadzić do wzrostu konwersji. Zapytasz się, pewnie jak to możliwe? Odpowiedź jest prosta - dzięki analizowaniu opinii Twoich użytkowników, możesz ulepszyć UX, a co za tym idzie poprawić ich poziom satysfakcji oraz komfort korzystania z produktu. Im użytkownik bardziej zadowolony, tym chętniej będzie sięgał po Twój produkt, zwiększając prawdopodobieństwo wykonania określonych akcji, np. zakupu.

Dlatego tak ważne jest ciągłe udoskonalanie UX designu. 

Zbierane od klientów opinie zapewniają Ci głęboki wgląd w skuteczność UX, pokazując w jaki sposób użytkownicy wchodzą w interakcje z Twoim produktem i jak z niego korzystają. Takie spostrzeżenia ujawniają mocne i słabe strony, mówiąc Ci, czy Twój produkt jest funkcjonalny i rozwiązuje problemy użytkownika, lub czy jego obsługa sprawia jakieś trudności.

 

Podsumowanie


Usprawnienie UX może przenieść Twój produkt na zupełnie nowy, wyższy poziom, jednocześnie wspierając Ciebie w realizacji Twoich celów biznesowych. I to nie tylko ze względu na nowy, atrakcyjny wygląd, ale też z uwagi na to funkcjonalność, użyteczność i spełnianie oczekiwań klientów. A to przekłada się na jeszcze więcej konwersji i przybliża Cię do osiągnięcia sukcesu. 

 

Zostań z nami, bo już w następny czwartek kolejna porcja wiedzy z zakresu UI/UX i biznesu.

Autor: JCD

Od przeszło dekady konsekwentnie przekształcamy zaawansowane idee w funkcjonalne aplikacje oraz internetowe platformy usługowe. Nasza działalność koncentruje się na głębokim zrozumieniu natury przedsiębiorstwa oraz kluczowych wymagań, które są fundamentem dla każdego przedsięwzięcia.

Stale łączymy metody kreatywne z systematycznym, badawczym podejściem, przekonani, że jedynie przez dogłębną analizę i zrozumienie specyfiki wyzwań, jesteśmy w stanie w pełni współpracować z naszymi klientami w celu kreowania innowacyjnych rozwiązań. Te rozwiązania nie tylko ulepszają doświadczenie użytkowników, ale również zapewniają naszym klientom strategiczną przewagę na rynku. Nasze procesy projektowe są zatem oparte na aktywnym słuchaniu, szczegółowej analizie i ciągłym dialogu z klientami. W ten sposób nieustannie pracujemy na rzecz tworzenia nie tylko technologii, ale także wartości, które wyznaczają nowe standardy w cyfrowym krajobrazie biznesu.

Newsletter

Zero spamu - tylko wartościowe treści!:

.
Udostępnij: