Jaki system CMS wybrać?

Jaki system CMS wybrać?

Jaki system CMS wybrać?

Jaki system CMS wybrać? Gdy planujesz zbudowanie strony internetowej, wybór systemu CMS to niesamowicie istotna kwestia, która determinuje nam dalsze działania. Dlatego też, zanim rozpoczniemy development, warto dobrze przeanalizować dostępne możliwości i rozważyć wszystkie za i przeciw.

 

Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań, stosowanych w tworzeniu stron internetowych opartych o CMS, jest Wordpress. Stąd też, wiele osób szukając wykonawcy do zakodowania witryny, kieruje się kryterium znajomości systemu Wordpress przez wykonawcę - co jest powszechnym, ale często błędnym podejściem. System CMS nie zawsze jest niezbędny, a nawet jeśli jest potrzebny, to trzeba zastosować odpowiedni. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań i systemów CMS - lepszych, gorszych, mniej i bardziej popularnych. Podchodząc do tematu analitycznie przedstawię metodykę doboru systemu CMS oraz najważniejsze czynniki, które powinniśmy brać pod uwagę. 

 

Czy w ogóle potrzebuję systemu CMS?

Gdy tworzymy dedykowany szablon graficzny, możemy śmiało zastosować statyczny kod HTML - takie rozwiązanie działa najszybciej i jest najbardziej odporne na włamania i innego typu problemy. Jednak z drugiej strony, edycja treści na stronie wymaga znajomości HTML - nawet w przypadku najmniejszej zmiany. Stąd też jest to dobre rozwiązanie tylko dla strony, którą chcemy zrobić raz i potem jej nie edytować. A w kwestii technicznej - strona taka powinna być prosta, nie powinniśmy na niej instalować integracji z systemami zewnętrznymi i innymi dynamicznymi elementami. Warto także zaznaczyć że strona nie powinna być zbyt rozbudowana, bo zarządzanie wieloma szablonami będzie trudne. Tak więc, jeżeli mamy do zrobienia stronę z kilkoma podstronami, której nie będziemy potem zmieniali, to najlepsze wyjście to statyczny HTML/CSS. Gwarantuje to świetne wyniki strony w Google z uwagi na jej szybkość oraz dobre wrażenia użytkownika. 

 

W przypadku tworzenia witryny opartej o szablon graficzny - tutaj zwykle najlepszym wyborem jest jeden z wiodących CMSów - przede wszystkim z uwagi na szeroki wachlarz dostępnych szablonów. Są dostępne również szablony statyczne, ale jest ich znacznie mniej. Ten właśnie czynnik zwykle przesądza o wyborze popularnego silnika CMS. 

 

Popularna platforma, dedykowany system czy niszowe rozwiązanie? 

Popularny CMS Open Source 

Jeżeli zdecydujemy się jednak na budowę witryny większej lub takiej, która ma mieć wiele dodatkowych narzędzi marketingowych - musimy rozważyć jaki system CMS wybrać. Najpopularniejszym z dostępnych możliwości jest Wordpress. Jego zaletą jest na pewno posiadanie wielu wtyczek i gotowych rozwiązań. Pamiętajmy jednak, że ten CMS nie umożliwia większych modyfikacji, a w przyszłości rozwój platformy opartej o Wordpress będzie uciążliwy. Dodatkowo, narażamy się na konieczność częstych aktualizacji, które mogą być źródłem błędów i problemów na stronie. Popularność Wordpressa sprawia także, że jest wiele botów poszukujących dziurawych wtyczek, przez które nasza witryna może zmienić się na przykład w bota rozsyłającego SPAM. 

 

Rozwiązania niszowe i dedykowane 

Ich główną przewagą jest to, że zwykle są dobrze napisane, stworzone w nowoczesnym frameworku, dzięki czemu łatwo takie strony rozwijać i modyfikować. Przykład dla bardziej technicznych - jeśli chcemy postawić sklep, i nie pasuje nam żaden z gotowych szablonów Prestashop, zdecydowanie lepiej jest wykorzystać Sylius i napisać sklep oparty o Symfony, aniżeli próbować nadpisywać kod popularnej Presty.  

 

Podsumowując, jeśli chcemy mieć stronę, na której wystarczą nam gotowe elementy dostępne w CMSach, jak np. Wordpress, i nie będziemy chcieli dodawać do niej wielu niestandardowych rozwiązań - to w takiej sytuacji Wordpress jest dobrym wyjściem, z uwagi na mnogość tanich modułów, które obniżą nam koszty developmentu. Jeżeli jednak chcemy zrobić coś innego, nieszablonowego, to lepiej pomyśleć o doborze CMSa opartego o nowoczesny framework lub w skrajnych przypadkach napisać go od podstaw. striving-blogger-ZjX-z2Q5zrk-unsplash

Wykonawca determinuje wybór systemu CMS czy system CMS determinuje wybór wykonawcy?

To trudne pytanie. Każdy wykonawca oferuje ograniczony zakres technologii, a jak wiemy jest ich na tyle dużo, że nawet programiści się w tym gubią :) 

Po pierwsze musimy bardzo uważać na to, co mówią SH. Jeśli dana firma robi tylko strony na Wordpressie i nie ma w portfolio innych rozwiązań, to z dużym prawdopodobieństwem będzie nas przekonywać właśnie do tej platformy - nawet, gdy nie jest nam ona potrzebna. Dlatego najpierw warto samodzielnie zrobić rachunek zysków i strat, a dopiero potem szukać wykonawcy według naszych założeń. Jednak z drugiej strony - jeśli mamy pewnego i sprawdzonego wykonawcę lub wykonawcę z polecenia, to czasami warto się nagiąć do jego stacka technologicznego, zyskując tym samym pewność realizacji, jakości i dobrą cenę.

 

Masz pomysł na stronę internetową? Napisz do nas i umów się na niezobowiązującą rozmowę. Pomożemy Ci wybrać i stworzyć skuteczne rozwiązanie, które pomoże Ci w realizacji Twoich celów biznesowych. 

 

Autor: Adam Czajkowski

Z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w branży IT, jest ekspertem w tworzeniu użytkowych doświadczeń (UX) oraz doświadczonym deweloperem, specjalizującym się w architekturze aplikacji dedykowanych, w tym paneli webowych. Jego kariera jest świadectwem pasji do technologii i innowacji, łącząc umiejętności techniczne z wyczuciem estetyki, by tworzyć intuicyjne i efektywne rozwiązania. Dzięki bogatemu doświadczeniu jest w stanie skutecznie przekształcać złożone potrzeby biznesowe w przejrzyste, funkcjonalne aplikacje, co czyni go ekspertem w dziedzinie technologii i projektowania użytkowego.

Newsletter

Zero spamu - tylko wartościowe treści!:

.
Udostępnij: