mdd Desk BT: aplikacja dla biura przyszłości

mdd Desk BT: aplikacja dla biura przyszłości

mdd Desk BT: aplikacja dla biura przyszłości

Jak wspólnie z MDD stworzyliśmy prostą aplikację, która pomaga zachować ergonomiczną postawę podczas pracy biurowej oraz o tym, po co właściwie wysłaliśmy programistów do fabryki mebli?
 

Wyzwanie


MDD to jeden z czołowych producentów nowoczesnych mebli biurowych w Polsce. W ich ofercie znajdują się między innymi funkcjonalne biurka z elektroniczną regulacją wysokości - zapewniające komfort pracy i podążające za coraz to wyższymi wymaganiami użytkowników, dostarczają im zupełnie nowych doświadczeń. Dotychczasowe rozwiązanie umożliwiało użytkownikom regulację biurka za pośrednictwem panelu sterującego - jednak wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom razem z MDD stworzyliśmy aplikację, która pozwala na szybką, bezprzewodową zmianę wysokości biurka bezpośrednio z ekranu smartfona.

Dribbble_blue

Zdecydowana większość powstających obecnie aplikacji to rozwiązania typowo software’owe - umożliwiające komunikację, odbieranie poczty elektronicznej, sprawdzanie informacji, zarządzanie danymi i wiele innych. Dlatego też z naszej perspektywy, stworzenie aplikacji łączącej software i hardware, rozszerzającej doświadczenie kontaktu użytkownika z przedmiotem fizycznym o dodatkową funkcjonalność, - czyli w tym przypadku integracji z panelem regulującym wysokością biurka - było niesamowitym i ciekawym doświadczeniem.

 

Naszym zadaniem było zaprojektowanie interfejsu, a następnie stworzenie i wdrożenie aplikacji mobilnej mdd Desk BT dla użytkowników biurek MDD korzystających z systemów operacyjnych iOS i Android. Aplikacja miała na celu umożliwić bezprzewodową regulację biurka z poziomu telefonu, dzięki połączeniu z panelem sterującym biurka za pośrednictwem Bluetooth. 

Z poziomu aplikacji użytkownik miał mieć możliwość: 

  • wprowadzenia czterech domyślnych wysokości blatu

  • precyzyjnego sterowania wysokością

  • określenia granicznej - minimalnej i maksymalnej - wysokości blatu.

 

Dodatkowo, aplikacja miała kontrolować aktywność ruchową użytkownika i informować o potrzebie przerwy w pracy lub zmiany pozycji, np. z siedzącej na stojącą.

 

Uzasadnienie biznesowe aplikacji 


Biurka z elektroniczną regulacją wysokości wpisują się w aktualne trendy dość tradycyjnej dotychczas branży meblarskiej. “Biuro przyszłości”, odpowiadające na potrzeby elastyczności i ergonomii powoli staje się standardem dla przedsiębiorstw czy coworkingów. Wychodząc naprzeciw wymaganiom współczesnego stylu życia, dostarczają użytkownikom coraz lepszych doświadczeń w zakresie funkcjonalności i komfortu pracy - stąd też nie dziwi pomysł MDD na rozszerzenie oferty o elektryczne biurka sterowane aplikacją, która pozwoli na jeszcze większą swobodę w wyborze pozycji do pracy i zadba o zdrowe nawyki - chociażby przypominając o potrzebie zmiany pozycji z siedzącej na stojącą.

 

Ponadto, aplikacja mobilna mdd Desk BT stanowić ma atrakcyjną i tańszą alternatywę dla obecnego rozwiązania umożliwiającego regulację wysokości blatu - panelu sterującego, obniżając całkowity koszt zakupu dla potencjalnych użytkowników biurek.

 

Założenia i ustalenia projektowe


Aby lepiej poznać oczekiwania klienta wobec aplikacji, wybraliśmy się do fabryki mebli MDD, gdzie mieliśmy okazję bezpośrednio porozmawiać z inżynierami, którzy pokazali nam proces powstawania biurek oraz wyjaśnili mechanizmy działania, możliwe ustawienia i tryby pracy. Innymi słowy - doświadczyliśmy całości procesu produkcyjnego aby móc w pełni wejść w buty klienta i użytkownika końcowego.

 

Tak ścisła współpraca już od początkowego etapu prac nad aplikacją pozwoliła nam dokładniej zrozumieć cały projekt nie tylko od strony technicznej, ale również z perspektywy potencjalnego odbiorcy - dzięki czemu nie tylko poznaliśmy, ale przede wszystkim zrozumieliśmy jego potrzeby, trudności i wymagania.

 

Kierunki stylistyczne, moodboardy, benchmarki


Punktem wyjścia do stworzenia projektu graficznego aplikacji było zapoznanie się ze specyfiką branży meblowej, dokładna analiza danych, a w efekcie przygotowanie user flow i skondensowanej mapy ekranów - oczywiście w nawiązaniu do założeń projektowych i kierunku wizualnego marki.

 

Zdecydowaliśmy się pozostać w stylistyce MDD - zachowując minimalistyczny design i  kolorystykę, tak aby aplikacja w końcowym odbiorze była spójna z kierunkami stylistycznymi MDD.

iPhone XR - Blue

Z kolei wszystkie najważniejsze interakcje - buttony do wyszukiwania biurka, łączenia się z wybranym biurkiem, dokładnego ustawiania wysokości przyciskami albo według wcześniej zapisanych wartości - zaprojektowaliśmy tak, aby użytkownik miał je zawsze pod ręką.

 

Technologia


Na etapie developmentu niezbędna była możliwość bieżącego sprawdzania działania aplikacji na rzeczywistym urządzeniu - w tym celu centralne miejsce w pokoju developerów zajęło testowe biurko z mechanizmem sterującym. Dało to nam wszystkim sporo frajdy :) 

 

Samą aplikację oparliśmy na technologii natywnej, korzystając z frameworka NativeScript w połączeniu z Angularem. Aplikacja umożliwia użytkownikom bezprzewodowe łączenie się z modułem biurka za pośrednictwem bluetooth. Dodatkowo, zaprogramowane powiadomienia push informują użytkownika o konieczności zmiany pozycji, np. z siedzącej na stojącą, potrzebie odpoczynku lub motywują do aktywności.

 

Tego typu projekty i aplikacje, których efekt działania można obserwować w rzeczywistości, dają dużo satysfakcji i frajdy. Zmiany wprowadzane w aplikacji mogliśmy na bieżąco testować na rzeczywistym obiekcie, sprawdzając, czy wszystko funkcjonuje tak, jak powinno.

Olek, programista

 

Podsumowanie


Aplikacja mobilna mdd Desk BT rozszerza doświadczenia użytkowników biurek z elektroniczną regulacją wysokości, nie tylko pozwalając na sprawne i szybkie dostosowanie wysokości blatu zgodnie z zapisanymi ustawieniami, ale również dbając o komfort użytkowników - promuje zdrowe nawyki nakłaniając użytkowników do zerwania z nawykiem długotrwałego siedzenia i motywując ich do efektywnego wykorzystania biurka za pośrednictwem wysyłanych powiadomień i przypomnień o konieczności zmiany pozycji.

 

W ramach przeprowadzonych prac na przestrzeni kilku miesięcy naszej współpracy z Fabryką Mebli Biurowych MDD:

  • zaprojektowaliśmy UI aplikacji mobilnej,

  • zaprogramowaliśmy aplikację na platformę iOS i Android,

  • wdrożyliśmy aplikację mdd Desk BT na AppStore i Google Play.

 

JCD.pl Software&Design zrealizowało wszystkie zadania w wyznaczonym czasie. Zespół był w ciągłym kontakcie z nami i dobrze rozumiał cele i potrzeby projektu. Polecam współpracę z JCD

Tomek Majtacz, MDD Fabryka Mebli Biurowych

  
Masz pomysł na aplikację? Napisz do nas, umów się na niezobowiązującą rozmowę w celu wyceny Twojego projektu.

 

Autor: JCD

Od przeszło dekady konsekwentnie przekształcamy zaawansowane idee w funkcjonalne aplikacje oraz internetowe platformy usługowe. Nasza działalność koncentruje się na głębokim zrozumieniu natury przedsiębiorstwa oraz kluczowych wymagań, które są fundamentem dla każdego przedsięwzięcia.

Stale łączymy metody kreatywne z systematycznym, badawczym podejściem, przekonani, że jedynie przez dogłębną analizę i zrozumienie specyfiki wyzwań, jesteśmy w stanie w pełni współpracować z naszymi klientami w celu kreowania innowacyjnych rozwiązań. Te rozwiązania nie tylko ulepszają doświadczenie użytkowników, ale również zapewniają naszym klientom strategiczną przewagę na rynku. Nasze procesy projektowe są zatem oparte na aktywnym słuchaniu, szczegółowej analizie i ciągłym dialogu z klientami. W ten sposób nieustannie pracujemy na rzecz tworzenia nie tylko technologii, ale także wartości, które wyznaczają nowe standardy w cyfrowym krajobrazie biznesu.

Newsletter

Zero spamu - tylko wartościowe treści!:

.
Udostępnij: