mdd Desk BT: aplikacja dla biura przyszłości

Jak wspólnie z MDD stworzyliśmy prostą aplikację, która pomaga zachować ergonomiczną postawę podczas pracy biurowej oraz o tym, po co właściwie wysłaliśmy programistów do fabryki mebli?
 

Wyzwanie


MDD to jeden z czołowych producentów nowoczesnych mebli biurowych w Polsce. W ich ofercie znajdują się między innymi funkcjonalne biurka z elektroniczną regulacją wysokości - zapewniające komfort pracy i podążające za coraz to wyższymi wymaganiami użytkowników, dostarczają im zupełnie nowych doświadczeń. Dotychczasowe rozwiązanie umożliwiało użytkownikom regulację biurka za pośrednictwem panelu sterującego - jednak wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom razem z MDD stworzyliśmy aplikację, która pozwala na szybką, bezprzewodową zmianę wysokości biurka bezpośrednio z ekranu smartfona.

Dribbble_blue

Zdecydowana większość powstających obecnie aplikacji to rozwiązania typowo software’owe - umożliwiające komunikację, odbieranie poczty elektronicznej, sprawdzanie informacji, zarządzanie danymi i wiele innych. Dlatego też z naszej perspektywy, stworzenie aplikacji łączącej software i hardware, rozszerzającej doświadczenie kontaktu użytkownika z przedmiotem fizycznym o dodatkową funkcjonalność, - czyli w tym przypadku integracji z panelem regulującym wysokością biurka - było niesamowitym i ciekawym doświadczeniem.

 

Naszym zadaniem było zaprojektowanie interfejsu, a następnie stworzenie i wdrożenie aplikacji mobilnej mdd Desk BT dla użytkowników biurek MDD korzystających z systemów operacyjnych iOS i Android. Aplikacja miała na celu umożliwić bezprzewodową regulację biurka z poziomu telefonu, dzięki połączeniu z panelem sterującym biurka za pośrednictwem Bluetooth. 

Z poziomu aplikacji użytkownik miał mieć możliwość: 

  • wprowadzenia czterech domyślnych wysokości blatu

  • precyzyjnego sterowania wysokością

  • określenia granicznej - minimalnej i maksymalnej - wysokości blatu.

 

Dodatkowo, aplikacja miała kontrolować aktywność ruchową użytkownika i informować o potrzebie przerwy w pracy lub zmiany pozycji, np. z siedzącej na stojącą.

 

Uzasadnienie biznesowe aplikacji 


Biurka z elektroniczną regulacją wysokości wpisują się w aktualne trendy dość tradycyjnej dotychczas branży meblarskiej. “Biuro przyszłości”, odpowiadające na potrzeby elastyczności i ergonomii powoli staje się standardem dla przedsiębiorstw czy coworkingów. Wychodząc naprzeciw wymaganiom współczesnego stylu życia, dostarczają użytkownikom coraz lepszych doświadczeń w zakresie funkcjonalności i komfortu pracy - stąd też nie dziwi pomysł MDD na rozszerzenie oferty o elektryczne biurka sterowane aplikacją, która pozwoli na jeszcze większą swobodę w wyborze pozycji do pracy i zadba o zdrowe nawyki - chociażby przypominając o potrzebie zmiany pozycji z siedzącej na stojącą.

 

Ponadto, aplikacja mobilna mdd Desk BT stanowić ma atrakcyjną i tańszą alternatywę dla obecnego rozwiązania umożliwiającego regulację wysokości blatu - panelu sterującego, obniżając całkowity koszt zakupu dla potencjalnych użytkowników biurek.

 

Założenia i ustalenia projektowe


Aby lepiej poznać oczekiwania klienta wobec aplikacji, wybraliśmy się do fabryki mebli MDD, gdzie mieliśmy okazję bezpośrednio porozmawiać z inżynierami, którzy pokazali nam proces powstawania biurek oraz wyjaśnili mechanizmy działania, możliwe ustawienia i tryby pracy. Innymi słowy - doświadczyliśmy całości procesu produkcyjnego aby móc w pełni wejść w buty klienta i użytkownika końcowego.

 

Tak ścisła współpraca już od początkowego etapu prac nad aplikacją pozwoliła nam dokładniej zrozumieć cały projekt nie tylko od strony technicznej, ale również z perspektywy potencjalnego odbiorcy - dzięki czemu nie tylko poznaliśmy, ale przede wszystkim zrozumieliśmy jego potrzeby, trudności i wymagania.

 

Kierunki stylistyczne, moodboardy, benchmarki


Punktem wyjścia do stworzenia projektu graficznego aplikacji było zapoznanie się ze specyfiką branży meblowej, dokładna analiza danych, a w efekcie przygotowanie user flow i skondensowanej mapy ekranów - oczywiście w nawiązaniu do założeń projektowych i kierunku wizualnego marki.

 

Zdecydowaliśmy się pozostać w stylistyce MDD - zachowując minimalistyczny design i  kolorystykę, tak aby aplikacja w końcowym odbiorze była spójna z kierunkami stylistycznymi MDD.

iPhone XR - Blue

Z kolei wszystkie najważniejsze interakcje - buttony do wyszukiwania biurka, łączenia się z wybranym biurkiem, dokładnego ustawiania wysokości przyciskami albo według wcześniej zapisanych wartości - zaprojektowaliśmy tak, aby użytkownik miał je zawsze pod ręką.

 

Technologia


Na etapie developmentu niezbędna była możliwość bieżącego sprawdzania działania aplikacji na rzeczywistym urządzeniu - w tym celu centralne miejsce w pokoju developerów zajęło testowe biurko z mechanizmem sterującym. Dało to nam wszystkim sporo frajdy :) 

 

Samą aplikację oparliśmy na technologii natywnej, korzystając z frameworka NativeScript w połączeniu z Angularem. Aplikacja umożliwia użytkownikom bezprzewodowe łączenie się z modułem biurka za pośrednictwem bluetooth. Dodatkowo, zaprogramowane powiadomienia push informują użytkownika o konieczności zmiany pozycji, np. z siedzącej na stojącą, potrzebie odpoczynku lub motywują do aktywności.

 

Tego typu projekty i aplikacje, których efekt działania można obserwować w rzeczywistości, dają dużo satysfakcji i frajdy. Zmiany wprowadzane w aplikacji mogliśmy na bieżąco testować na rzeczywistym obiekcie, sprawdzając, czy wszystko funkcjonuje tak, jak powinno.

Olek, programista

 

Podsumowanie


Aplikacja mobilna mdd Desk BT rozszerza doświadczenia użytkowników biurek z elektroniczną regulacją wysokości, nie tylko pozwalając na sprawne i szybkie dostosowanie wysokości blatu zgodnie z zapisanymi ustawieniami, ale również dbając o komfort użytkowników - promuje zdrowe nawyki nakłaniając użytkowników do zerwania z nawykiem długotrwałego siedzenia i motywując ich do efektywnego wykorzystania biurka za pośrednictwem wysyłanych powiadomień i przypomnień o konieczności zmiany pozycji.

 

W ramach przeprowadzonych prac na przestrzeni kilku miesięcy naszej współpracy z Fabryką Mebli Biurowych MDD:

  • zaprojektowaliśmy UI aplikacji mobilnej,

  • zaprogramowaliśmy aplikację na platformę iOS i Android,

  • wdrożyliśmy aplikację mdd Desk BT na AppStore i Google Play.

 

JCD.pl Software&Design zrealizowało wszystkie zadania w wyznaczonym czasie. Zespół był w ciągłym kontakcie z nami i dobrze rozumiał cele i potrzeby projektu. Polecam współpracę z JCD

Tomek Majtacz, MDD Fabryka Mebli Biurowych

  
Masz pomysł na aplikację? Napisz do nas, umów się na niezobowiązującą rozmowę w celu wyceny Twojego projektu.

 

Newsletter

Zero spamu - tylko wartościowe treści!:

.
Udostępnij: